Report - kitový kemp Egypt 2015

Kitového kurzu Egypt, Safaga, marec 2015

Koncom marca sa konal kitový kemp pre začiatočníkov, ktorý organizoval Board Academy v egyptskej Safage.

Po bezproblémovom lete z Brna sme na letisku v Hurghade absolvovali rýchlokurz asertivity a naučili sme sa povedať nie chlapom, ktorý chceli sprepitné aj za to, že vám na záchode odtrhli servítku. A to nepreháňam : ).

Hodinka busom na hotel, ktorý bol mimochodom takmer prázdny. Okrem toho bol pri vode a navyše pri tej správnej - lagúne Soma Bay - priamo pri kitovom centre s plytkou vodou a každodenným vetrom. Po krátkej porade a dlhej večeri sme s očakávaním najbližšieho dňa zaľahli do super pohodlných postelí.

Ráno nás zobudil drsný saharský vietor, ktorý roztočil vrtuľku nášho windmastera až na 30 uzlov v poryvoch (cca 15 m/s). Našťastie v ten deň nás čakali hlavne cvičné kity. Poobede trochu ubralo a začali sme cvičiť štartovanie veľkého kita. Asi som ešte nespomenul, že bolo slnečno. Bolo slnečno… Nie všetci sa natreli a nie všetkým to bolo večer jedno. Ďalší deň nasledoval bodydragging, alebo ťahanie sa po vode za kitom. Vietor bol tentokrát presne práve akurát dobrý. Po prvých preplachoch sme sa naučili dvíhať hlavu vyššie a udržiavať kite v ťahu, čo vylučovalo ďalšie preplachy. Ku koncu dňa sme si vyskúšali aj prvé štarty s doskami.

Prvý večer sa chalani prihlásili na prehliadku Luxoru, ale hneď druhý deň im bolo jasné, že podcenili návykovosť kiteboardingu. Okamžite výlet odhlásili a definitívne zasvätili svoj živoť novej vášni. Ďalšie dni bol vietor optimálny na kity od 11 do 15 m2 a my sme to naplno využili pri zdokonaľovaní jazdy na doske.

Cez obed a po večeroch sme ešte preberali pri pivku a vínku techniku a chyby, ktoré musíme ešte odstrániť.

Aby som nezabudol, začali sme sa natierať a dosť veľmi. Na naše jogurtové tváre (marec) bolo egyptské slnko ako keď dobytku vypaľujú značku /určite sú aj vhodnejšie prirovnania, ale snáď to strávite/. Teplota vzduchu niektoré dni dosahovala až 33 °C.

Posledné dva dni si chalani dávali už celé čiary a mali z tohto radosť. Šiesty deň fúkalo najslabšie a dalo sa jazdiť len niečo vyše hodiny. Napriek tomu sme sa nenudili. Kity sme vymenili za potápačské masky a šnorchle, čo v Egypte vždy stojí zato. Večer nákupy, aby nás doma neohovorili, zbaliť a spať. Ráno sa vstávalo skoro, ale to už sme frčali na radosti z návratu domov.

Po úspešnom pristáti na brnenskom letisku sme pochopili, že sa naše dobrodružstvo definitívne skončilo. Alebo ešte nie? No, Peťová batožina nedorazila a ešte pár dní blúdila kdesi po svete, kým našla ten správny cieľ.

Na záver trochu sumáru: 6 dní kitovania koncom marca  s denným vetrom od 12-30 uzlov. Teplota vody 23-26 °C /podľa toho aký bol vietor/. Účastníci, ktorí boli absolútni začiatočníci sa po 6 dňoch dostali na úroveň jazdcov, ktorí vedia pripraviť si kite, štartovať ho, štartovať na doske na vode, v základnom postoji odjazdiť už aj niekoľko sto metrové čiary a dostať sa bezpečne k doske, aj keď upláve. 

Po tomto základnom kurze si vedia už poradiť sami a podľa ich vyjadrení sa do toho čo najskôr pustia aj na Slovensku. 

Egypt ako miesto pre kitový kurz sa ukázal podstatne efektívnejší ako slovenské vody /iste, že aj drahší, to nepopieram : )/.

Určite bude ďalší kurz nasledovať onedlho.

Informácie hľadajte na www.boardacademy.sk, alebo píšte na info@boardacademy.sk.