Chorvátsko Bol, lokalita pre surfistov

Chorvátsko Bol, lokalita pre surfistov

Bol je malebné mestečko v Dalmácii na ostrove Brač. Je to po Pelješaci asi druhá najlepšia surfová a kitová letná lokalita v Chorvátsku.

Najznámejšia je pravdepodobne jeho špecificky vyformovaná pláž Zlatni rat (Zlatý mys, Golden horn).

Mestečko leží na južnej strane ostrova, smerom na Hvarský kanál. Úžina medzi ostrovmi Brač a Hvar je tu široká 4-5km. Nad Bolom sa vypína asi 770m vysoká Vidova gora (tip na bicyklový výlet), čo spolu s ďalšou geometriou pobrežia vytvára priaznivé zúženie pre západné a severozápadné vetry, ktoré tým naberajú na sile.

Klíma je typicky stredozemne príjemná, denné teploty v lete dosahujú 30-33C, voda okolo 22-23C.

Chorvátsko Bol, lokalita pre surfistov

 

Vietor:

Pri stabilnom počasí sa od mája do augusta dá spoľahnúť na západné prúdenie podporené termikou, vznikajúcou postupným zohrievaním pevniny niekde nad Makarskou riviérou (ca 30km na JV), kde stúpajúci teplý vzduch podporuje nasávanie z Hvarského kanálu a spúšťa Mistrál, dopoludnia slabý a vhodný pre začiatočníkov, okolo obeda skoro skokovou zmenou zosilnieva, dosahuje popoludní silu 4-5 Bft., trvá spravidla asi 3-4 hodiny, a čo je veľmi príjemné, je mimoriadne rovnomerný. Podvečer postupne zoslabuje.

Chorvátsko Bol, lokalita pre surfistov

Z pohľadu pláže fúka rovnobežne s plážou, teda side-shore, čo uľahčuje štart aj návrat.

Najspoľahlivejší je Mistrál v júni a júli, kedy s trochou šťastia fúka celý týždeň každý deň. V týchto mesiacoch odhadujem štatistiku Mistrálu na 65-70%, ak sa k tomu pritrafí 1-2 dni Tramontana, môže dať 80% dní s vetrom nad 4 Bft.

S trochou šťastia sa dá vystihnúť 1-2 dni Tramontana, situácie, kedy by fúkala viac ako 3 dni po sebe sú veľmi zriedkavé. Táto dosahuje silu 6, niekedy do 7Bft., fúka zo SZ smeru, zvykne začať už dopoludnia trvať do večera, kedy postupne slabne. Je tiež skvele rovnomerná.

Pri Mistráli aj Tramontane je voda pri brehu hladká, za Zlatým mysom je pás úplneho zrkadla, pri Tramontane sa vonku na mori vytvára tiahle vlnenie, do max. výšky 1-1,5m, vlny sa ale nelámu. Na náveternej strane mysu je náznak príboja, ale skutočnému wave revíru sa to ani z diaľky nepodobá.

Chorvátsko Bol, lokalita pre surfistov

V lete zriedkavá, ale vyskytuje sa, je silná severná Bura, táto fúka v Bole z nie veľmi priaznivého smeru pre surfistov, nakoľko fúka cez kopec smerom na Hvar, teda off shore. Vďaka tomu je však voda hladká, ale pri brehu je vietor veľmi zvírený. Vonku asi 200-300m ďalej už je rovnomernejší, aj keď stále poryvový a dosahuje nezriedka 8Bft. aj viac. Bura býva najsilnejšia ráno, cez deň zvykne výrazne zoslabnúť a zosilnieť opäť až okolo piatej popoludní, v lete skoro nikdy netrvá viac ako 1-2 dni po sebe. Tieto podmienky nie sú vhodné pre začiatočníkov, vzhľadom na off-shore smer, skúsenejší surfista si v tom môže zajazdiť, ale priamo v Bole to nie je to pravé užívanie. Úplne inak to však vyzerá v asi 20km vzdialenej Povlji, na opačnej strane ostrova, kde Bura dosahuje aj v lete nezriedka 10Bft., fúka ale on-shore. V masíve na pevnine je akoby výsek, cez ktorý sa Bura dostáva do kanálu medzi pevninou a Bračom, a práve v Povlji fúka smerom do malého zálivu, kde vytvára nádherné vlny, nezriedka cez 2m. Odštartovať sa dá ale z hladkej vody na jednej strane zálivu, kde fúka side-shore, takže štart do vĺn a návrat sú v pohode. Vonku je to potom ale často dosť divé, vhodné určite len pre skúsenejších surfistov, plachty okolo 3,5-4,5m2 a malé dosky sú nutnosťou. Bura je tu vcelku rovnomerná, aj keď nie až tak ako Mistrál alebo Tramontana v Bole, ale neruší to, akurát keď začína slabnúť, tak sú poryvy výraznejšie. Najsilnejšia býva ráno, cez deň okolo obeda zvykne zoslabnúť a stať sa poryvovou, potom večer okolo piatej sa rozbieha znova. V Povlji nie je žiadne surfcentrum, dá sa tu ale v pohode zaparkovať a miesta na rozbalenie výbavy je tiež dosť. Na vode býva v lete okolo 10 surfistov, často sem na Buru chodia okrem domácich z ostrova aj surfisti zo Splitu.

V lete sa ešte občas, najmä pri zhoršení počasia, môže vyskytnúť Jugo, teplý južný, niekedy juhovýchodný vietor. Jugo býva dosť silné v mimosezóne, v Bole prináša vietor asi 3 Bft., zriedkavo je silnejší, nie je to v tejto lokalite veľmi priaznivý smer, ale surfovať sa na to dá. Prináša zvlnenejšie more, asi do výšky 0,5m, pri brehu v zátoke spravidla výrazne menej. Na Jugo sa oplatí ísť do Supetaru, na opačnú stranu ostrova, kde fúka ca 5-6 Bft. a rovnomerne, v lete to ale nie je častý prípad.

Morské prúdy sú zanedbateľné.

Surfové centrá:

V zátoke sa nachádzajú 3 centrá.

Najpríjemnejšie sa mi zdá Big-Blue, kde sú asi najlepšie podmienky. Je možné si prenajať kvalitnú výbavu, či už pre začiatočníka alebo pokročilého alebo používať a skladovať vlastný materiál. Personál je roky stabilný a veľmi príjemný. Surfistická komunita je medzinárodná, chodieva sem veľa Slovincov (majiteľ centra Tomaž je tiež pôvodom zo Slovinska), Nemci, Rakúšania, vyskytnú sa Briti, Nóri, Slováci, Maďari.. K dispozícii sú aj 2 motorové člny pre prípadnú pomoc, v prípade čo i len náznaku potreby personál neváha ich použiť.

Chorvátsko Bol, lokalita pre surfistov

Pláž je kamienková, ako skoro všade v Chorvátsku, na chodenie naboso si treba zvyknúť, nie každému musí vyhovovať, osobne tiež chodievam po pláži radšej v šlapkách, teda okrem chvíľ, keď idem na vodu alebo z vody. Pred Big-Blue vo vode nie sú ježkovia ani žiadne iné potvory, dá sa v pohode vchádzať bosý, bez obavy.

Miernou nevýhodou je, že prvé metre na vode je vietor trochu slabší, ale jedná sa o nie viac ako asi 20-50m, podľa smeru, čo sa dá v pohode prekonať.

Súčasťou centra je aj ihrisko na plážový volejbal, potom hore na promenáde požičovňa bicyklov, dá sa dojednať, že pri prenájme výbavy pre zmenu alebo ak napr. by nefúkalo, tak je možné si namiesto surfa vziať v niektorý deň bicykel.

Výhodou je dostatočne veľká pláž, ktorá síce nie je uzavretá, ale je vyhradená pre surfistov a ich sprievod. Pokiaľ sa tam nejaký turista pokúsi rozložiť deku, personál ho nasmeruje inam. Pre surfistov z centra a ich rodiny je však centrum otvorené, či už pre skladovanie materiálu, posedenie v tieni, požičanie kajaku, opravu materiálu, dokúpenie chýbajúcej časti  atď.

V meste má potom Tomaž športový obchod a kaviareň-bar Big-Blue, kde sa večer spontánne stretáva surferská komunita.

Chorvátsko Bol, lokalita pre surfistov

Asi 150m bližšie k mestečku je ZOO Station. Táto stanica má o niečo málo priaznivejšiu polohu, lebo leží na akomsi malom výbežku, je tu však menšia pláž, kde v sezóne systém hlava-nehlava nemusí každému vyhovovať. Keďže pláž je menšia, je často problém si na nej nechať položenú výbavu bez toho, aby bola ohrozená niekým s polypropylénovým torpédoborcom (angl.  výraz "destroyer" u niektorých jednotlivcov až nebezpečne presne sedí..). Tiež mi osobne príde preplnená voda pred stanicou. Nie je k dispozícii WC (dá sa ale zájsť na toaletu do asi 150m vzdialenej reštaurácie) ani sladká voda a zvyčajne ani záchranný čln. Chodí sem dosť susedov z Čiech. Vo vode sa vyskytujú ježkovia, stáva sa, že občas ich niekto vyloví nohou, čo je hodne nepríjemný zážitok. Požičať a skladovať výstroj je však v pohode možné, aj keď menej usporiadane, kto si však nezvykne dávať pozor na svoj a ani cudzí equipment, môže byť uspokojený. Aj tu je možné si kúpiť chýbajúci doplnok, alebo aj niečo z hardvéru. Súčasťou centra je aj malý bar.

Chorvátsko Bol, lokalita pre surfistov

Medzi centrami Big Blue a Zoo Station je priamo na pláži reštaurácia s dobrou kuchyňou, večer v sezóne často so živou hudbou.

Z oboch centier sa dá nastúpať k Zlatému mysu, je to asi 400m proti vetru z Big Blue a asi 500m zo ZOO Station.

Smerom ku Zlatnému ratu má ešte menšie centrum lokalmatador Džony, toto centrum je vyslovene orientované na začiatočníkov spomedzi hotelových hostí, je umiestnene dosť v závetrí a je tu málo miesta. Džony má v meste tiež obchodík, ale len s handrami a pod.

Okrem týchto centier v sezóne 2008 začalo fungovať kite centrum, je  žiaľ dosť malé, hlavne čo sa týka prislúchajúcej pláže, leží ale od surfcentier po vetre, takže ku kolíziam so začínajúcimi kitesurfistami nedochádza. Orientujú sa hlavne na vlastnú školu, cudzí kiteri so svojim equipmentom sú vítaní menej, ale dá sa.

Všeobecne v Bole platí, že výbavu je najpohodlnejšie držať v niektorom z centier, je to však za poplatok. Je síce možné si nájsť ubytovanie v niektorom z apartmánov nad surfovou plážou a odtiaľ si ho každý deň donášať, dokonca som zaznamenal aj zopár surfistov, čo si nosili materiál denne z opačnej strany Bolu cez celé mestečko, dá sa to, je to potom otázka osobného komfortu a tiež konzumácie ďalších služieb surfcentra, ako napr. umytie sladkou vodou alebo disponibilita záchranného člnu, teda u centier, kde táto ponuka je. Poplatok sa dá celkom slušne dohodnúť.

Prichádzať každý deň priamo až k vode autom nie je možné, parkoviská sú situované ďalej.

Chorvátsko Bol, lokalita pre surfistov

Ubytovanie:

Väčšina turistov z našich zemí býva na priváte alebo v kempe. Celé mestečko, ako prakticky celé chorvátske pobrežie, je stavané na prenajímanie apartmánov, v každom dome ich je niekoľko. Ponúkaný štandard je rôzny, čomu prislúchajú aj ceny, doporučujem sa dobre zorientovať. Ako orientáciu je možné brať v sezóne cenu 60-100 EUR za apartmán s vlastnou kuchynkou a WC+sprchou pre  4 člennú rodinu, izbu bez kuchyne napr. pre dvojicu je možné dostať výrazne lacnejšie.

Kempy sú v Bole viaceré, niektoré fakt pekné, všetky menšie, žiaľ žiaden z nich nie je priamo pri vode. V sezóne 2009 otvorili nový kemp len kúsok od Bolu (asi 2km), tento kemp je priamo pri vode, ale už dosť od centra a leží v naozaj strmom svahu.

V ponuke sú aj 4 hotely, ponúkajúce približne stredný a vyšší stredný štandard. Súdosť drahé.

Inak mestečko samotné nemá významnejšiu pláž, v strede mesta je prístav, kde pristávajú cez deň výletné lode, v noci tu zvyknú kotviť zvyčajne charterované jachty. Pláž Zlatý mys sa nachádza od mestečka asi 1,5-2km, cesta sem vedie po nádhernej promenáde, ktorá ide popri vode, asi 5m nad úrovňou hladiny. Popri celej tejto promenáde, resp. pod ňou sa nachádzajú menšie príjemné pláže. Surfové centrá ležia na týchto menších plážach, nie priamo na Zlatom myse, ktorý je v sezóne vyhradený opaľujúcim sa dovolenkárom. Kto tu chce surfovať, musí sem zo surf centra nastúpať. Pristáť na krátku pauzu je však ok.

Sú surfisti, ktorí si tu nechávajú priamo na pláži aj cez noc výstroj, v poslednom období to ale prevádzkovateľ pláže dosť obmedzil.

Chorvátsko Bol, lokalita pre surfistov

Stravovanie:

Aké si kto zvolí, od plného auta naloženého konzervami, cez vlastné varenie si v apartmáne až po komplet reštauračnú výživu je možné všetko.

Apartmánové kuchyne sú spravidla dostatočne vybavené na to, aby sa niečo jednoduchšie dalo navariť a zjesť. Tiež vo väčšine kempov je k dispozícii kuchyňa a chladiace boxy.

Reštaurácie sú na každom rohu, strava kvalitná a pre stredoeurópske žalúdky prijateľná.

Dokúpiť si potraviny je tiež v pohode, je tu niekoľko supermarketov, sú však výrazne menšie než opachy na aké sme zvyknutí doma, ponuka ale podobná a dostatočná.

Cez deň sa v prístave alebo na trhu dajú kúpiť čerstvé ryby, chobotnice či iné potvory, zvyčajne ráno.

Skoro na každom rohu je možné si od domácich kúpiť fakt dobrý olivový olej a červené (crno) víno. Zriedkavejšie dostupné sú napr. domáce sušené figy, ak sa k nim ale dostanete, určite ich skúste.

Strava je v Chorvátsku všeobecne drahšia než v SR.

Iné:

V meste je banka, aj bankomaty.

Nemocnica tu nie je, len ambulantné ošetrenie a lekáreň, cez sezónu je k dispozícii non-stop lekár, v noci aspoň na telefóne. Tiež pre prípad núdze je lekárska služba v hoteloch. Najbližšia nemocnica je v Supetare, asi 30km vzdialenom, pre komplikovanejšie prípady majú k non-stop dispozícii možnosť prevozu do Splitu.

Bol večer:

Večerný život je kumulovaný v mestečku v rôznych podnikoch, od tichších po hlučnejšie, v zopár málo sa večer diskotékuje. Tiež je k dispozícii diskotéka niektorého z hotelov.

Zaujímavým výletom na oživenie môže byť Hvar, prípadne do Makarskej, kam ponúkajú do rôznych destinácií plavby menšie výletné lode, tiež niektoré destinácie na Brači, historické skvosty alebo megazaujímavosti však nemožno čakať. V praxi je ale situácia skôr opačná, že z rôznych letovísk medzi Splitom a Makarskou chodievajú ľudia na jednodňové výlety do Bolu, ako na miestnu atrakciu s krásnou plážou a promenádou.

Za dôležité považujem tiež, že Bol pôsobí v porovnaní s mnohými inými lokalitami podstatne čistejšie a hygienickejšie, než je možné vidieť v mnohých iných chorvátskych destináciách, ale aj napr. na gréckych či španielskych ostrovoch.

Podmienky sú priaznivé rovnako pre mladých ľudí, ako aj pre rodiny s deťmi a nesurfujúci sprievod má možnosť rôznych zaujímavých aktivít.

Toto miesto má svoje čaro, objektívne len ťažko kvantifikovateľné, ale citeľne prítomné, aj preto sem väčšina ľudí chodí rada znova.

 

Cesta:

Po ceste buď cez Rakúsko alebo cez Maďarsko do Splitu. V Splite samotnom potom treba držať smer "Trajektna luka" (=Trajektový prístav), odtiaľto chodí trajekt na Brač každé asi 2 hodiny, od rána od šiestej do večera asi do desiatej, v sezóne chodí jeden dokonca aj v noci. Plavba trajektom trvá asi 50min., pristáva v Supetare, odtiaľ je to potom do Bolu ešte asi 30km.

Alternatívou je cesta lietadlom do Splitu, v posledných rokoch útočili nízkonákladové linky super ponukami na úrovni pod 100,- EUR za spiatočnú letenku. Lietali však len menšie stroje, neboli schopné vziať surfy. Let trvá okolo 1h. Z letiska v Splite ide potom letiskový autobus priamo do Trajektového prístavu, kde sa dá nasadnúť buď na trajekt so Supetaru, potom zo Supetaru autobusom alebo taxíkom do Bolu. Tiež zo Splitu chodí rýchly katamaran priamo do Bolu, tento chodí ale len 2x denne, skoro ráno a popoludní.

Chorvátsko Bol, lokalita pre surfistov
Chorvátsko Bol, lokalita pre surfistov