Neusiedler See

Neusiedler See je najväčším rakúskym jazerom, s charakteristickou hnedou vodou, našťastie ale biologicky a chemicky čistou. Voda v jazere je plytká, vďaka čomu sa jej teplota rýchlo prispôsobuje teplote vzduchu, nezriedka v lete dosahuje 30C. Viaceré oblasti sú chráneným prírodným parkom. Upravené trávnaté pláže, skvelá infraštruktúra, rýchla dostupnosť a príjemná klíma robia z tejto lokality atraktívne miesto na kratšie výlety, od jednodňových po predĺžené víkendy.

Každoročne sa tu konávajú preteky Svetového pohára, okrem nich ešte kopa ďalších zaujímavých akcií.

Sezóna trvá prakticky od apríla do konca októbra, pri teplejšej jeseni až do novembra. Teda ak nepočítam tých zopár „ľadových medveďov“ v hrubých neoprénoch, ktorých je na vode možné vidieť pri dobrom vetre skoro celoročne.

Už v apríli voda dosahuje okolo 12C, v máji sa dostáva cez hranicu 15C, v lete potom drží dlhodobý priemer okolo 23C, ale pri dlhších horúčavách sa vie dostať na 30C. Teplota vzduchu na jar ešte rozhodne nie je stabilná, zvlášť pri prechode studeného frontu vie byť ešte menej príjemná, v máji a júni je však už spravidla fajn.

Vďaka tepelnej zotrvačnosti voda na jeseň ešte ako-tak drží príjemnú teplotu, spravidla v druhej polovici októbra sa potom výraznejšie ochladzuje, v závislosti na celkovom vývoji počasia.

Jazero leží východne od Álp a klimatické pomery v tejto lokality spôsobujú, že najmä v lete sú dažďové mraky „odklánané“ smerom na sever, dôsledkom čoho je v teritóriu mimoriadnych až 300 slnečných dní do roka a málo zrážok.

Hlavne na jar a na jeseň sú veterné podmienky priaznivé, v júli a auguste to býva slabšie. Na jazere síce nefunguje žiadna pre surfistov významná termika, ale pri prechode frontov sa možno na vietor spoľahnúť. Prevládajúci smer je SZ, na jar a v lete sa vyskytujú aj veľmi príjemné južáky – JZ až JV. Stáva sa, že po južnom smere sa vietor obráti na silný SZ, nezriedka so silou nad 6Bft.

Raritou je naozaj silný Orkán, so silou až 10Bft., ktorý sa štatisticky 1-2x objavuje, vietor takejto sily dokáže nahrnúť vodu na jednu stranu jazera a vďaka malej hĺbke niekedy aj desiatky štvorcových kilometrov nechať odkryté dno.

Pri silnejšom vetre sa na niektorých miestach, v závislosti na smere vetra, vytvárajú vlny, svojou veľkosťou a tvarom dosť špecifické. Keďže vlny narážajú na brehy, nie vždy je smer vĺn totožný so smerom vetra ale sa mierne stáča. Vlny samotné sú krátke a strmé, mávajú charakteristický rytmus 3 menšie a za nimi 2 vyššie.

Voda má svoju typickú hnedú farbu, ak stojíte na mieste hlbšom ako 10cm, tak si už nevidíte nohy. Jedná sa o zbytkovú morskú vodu, dodnes obashuje rôzne soli, ale asi len dvadsatinu toho, čo morská voda. Chutnal som ju (neúmyselne) mnohokrát, slaná nie je.

Tiež osobitým a nie pre niekoho možno spočiatku aj nie príjemným je mäkké – blatisté dno, na čo si treba zvyknúť. Tieto pocity môže kompenzovať utešenie, že na druhej strane je voda biologicky a chemicky mimoriadne čistá.

Pre surfistov je fajn, že prakticky na ktoromkoľvek mieste je hĺbka vody taká, že dospelý človek sa môže postaviť, čo uľahčuje manipuláciu s výbavou a šetrí energiu.

Výška vodnej hladiny v priebehu roku kolíše, v posledných rokoch menej. Jazero však nemá žiadne prirodzené prítoky a múdri ľudia už dnes hľadajú možnosti dopustenia vody, napr. z Dunaja, nakoľko viaceré štúdie ukazujú hrozbu vyschnutia, najmä v dôsledku globálneho oteplenia.

Surfisticky atraktívnou je oblasť severného konca jazera, najmä Podersdorf a Weiden, lokalmatadori jazdievajú aj do Ilmitzu.

Asi najznámejšia lokalita, nielen kvôli Svetovému poháru, je Podersdorf. Dno je na rozdiel od väčšiny jazera menej blatisté, na niektorých miestach dokonca vôbec. Pláž je obrovská, tiahne sa od Severnej pláže (Nordstrand) až po mólo s majákom. Za ním smerom na juh je potom kemp, tiež s veľkou vlastnou plážou. Všade sú k dispozícii veľkorysé parkoviská. V sezóne je vstup na pláž spoplatnený. Materiál treba z parkoviska doniesť asi 100-200m, je možné si ho potom rozložiť na krásnej tráve, miesta býva dosť pre všetkých. Rovnako aj na vode. Hlavne na severnom konci je voda zvyčajne plytká, s dlhšími finkami treba dávať pozor. Infraštruktúra je super, dajú sa nájsť toalety, sprcha, občerstvenie, supermarket, priamo v Podersdorfe je niekoľko surfshopov, kde je možné v prípade potreby dokúpiť akúkoľvek chýbajúcu časť. Asi najlepším smerom vetra je SZ, ktorý je všeobecne aj najčastejším vetrom na jazere. Zvyčajne najsilnejšie fúkava od 11-tej do asi 16-tej, ale nemusí to byť pravidlo.

Aj pri tvorbe vĺn, zvyčajne max. do 0,5m, si Freestylisti môžu asi na dvoch miestach nájsť úplne hladkú vodu.

V Podersdorfe je viacero možností uskladniť si celosezónne alebo aj celoročne výstroj, od boxov priamo na pláži až po vzdialenejšie priestory.

Tiež sa tu nachádzajú 2 windsurfingové školy s možnosťou prenájmu výstroje.

Pokiaľ sa niekto netrafí do predpovede a nefúka, sú tu napr. viaceré kvalitné ihriská na plážový volejbal, tiež detské ihrisko.

 

Trochu inak pôsobí Weiden, i keď mnohé majú spoločné. Vo Weidene je tiež krásna trávnatá pláž, veľké parkovisko, celkovo dobrá infraštrukrúra, ale pôsobí trochu útulnejšie než Podersdorf. Pláž je o niečo menšia, je z oboch strán ohraničená zónou rákosia. Miesto vstupu do vody je užšie, v mimosezóne (z hľadiska kúajúcich sa návštevníkov) je možné vchádzať aj pri jachtárskej škole, v sezóne potom len cez užší vchod pri surfovej škole, čo chce trochu ohľaduplnosti, ale dá sa v pohode zvládnuť.

Čo je dôležité, pri južných smeroch vetra sa tu vytvárajú zaujímave vlny, síce spravidla o dosť menšie než 1m, ale vďaka svojej strmosti umožňujú dobre si ich užiť.

Voda je o niečo hlbšia než v Podersdorfe, ale aj tu dospelý človek asi nenájde miesto, kde by sa nepostavil.

Výbavu treba z auta k vode tiež doniesť (alebo dokolieskovať, kto má taký boardbag), potom na tráve rozložiť.

Tiež sú tu priamo na pláži WC, reštaurácia, občerstvenie, surfová škola a požičovňa, detské ihrisko, beach volejbalové ihriská atď. V sezóne je vstup spoplatnený.

 

Aj vďaka novej diaľnici je tento revír dnes z Bratislavy dosiahnuteľným za asi 40minút, pričom po starej ceste je to len o pár minút dlhšie.